İskandinav Evim

0

Kısa bir süre önce instagram’da tanıştığım Karolina ile hemen iletişim kurduk ve ailesiyle yaşadığı ve çok severek dekore ettiği evini dekoraman sayfalarına taşımaya karar verdik. Bu sefer tanışmak adına sorduğum soruları da sayfaya ekliyorum. Türkiye’ye yerleştikten sonra çok sevdiği evinden ve dekorasyon sevgisinden ilham alarak İskandinav Evim bloğunu açan Karolina Atalar ile yaptığımız röportaj ve işte yeni bir ev turu macerası; Karolina’nın deyimiyle masalsı bir İskandinav

img_0169

KAÇ ODALI BİR EVDE YAŞIYORSUN?

2+1, 80 m2

EVİNİ KENDİN Mİ DEKORE ETTİN?

Tamamen, %100 kendim dekor ettim. İnşaat etabında bile proje müdürü ile konuşup istediğim değişiklerini (duvarların rengi, duvar kağıtları vs.) yaptırdım.

EVİNİN TAZRINI NASIL TANIMLIYORSUN?

Masalsı İskandinav. İskandinav stiline hayranım ancak onun en çok Danimarkalı versiyonunu seviyorum: en feminen, hafif ve pastel renkli olan. Sadeliği çok severim ancak minimalist birisi değilim. Evimiz aynı zamanda yaşam tarzımını yansıtıyor. Benim için ev sıcacık bir yer olması lazım, iş yerimde uzun bir gün geçirdikten sonra evimde bütün mumları yakıp sıcak battaniye altında sevdiklerimi kucaklayarak kanapede uzanmayı severim. Samimi atmosfere çok önem veriyorum, evimin tarzı kesinikle resmi, havalı veya gösterişli değil. Misafirimiz geldiği zaman gün tarzında bir şey hazırlamıyorum, sevdiği kupada sıcak çikolatayı yapıp kendim hazırladığım tarçınlı keki ikram ediyorum, kanapede veya mutfağımda sohbet ediyoruz. Evimizin dekorasyonu düz, fonksiyonel ancak estetik, çok da ciddi değil. Müze tarzında evlerden pek hoşuma gitmiyor. Belki evimiz katalog gibi ideal olmayabilir ancak tam hayal ettiğim gibi; açık renkli, sıcacık, samimi, çocuklu ve kedili 🙂

img_0299

DEKORASYON YAPARKEN NELERE ÖZEN GÖSTERDİN?

Mobilya veya aksesuar seçerken herşey sade ve modern seçmeye çalışıyorum, aynı zamanda eskiyi yeniyle karıştırmayı çok severim. Renkleri seçerken uyumluğune çok dikkat ederim. Evimizde genelde herşey beyaz, pudra pembesi, pastel gri veya su yeşili oluyor. Şu anda yılbaşı dönemi geldiği için evimize bolca kırmızı rengini de kattım. Fazla desenli, süslü veya vintage tarzında şeylerden de genelde hoşlanmıyorum. Beğendiğim ürünler sade ve biraz da zarif oluyor. Işık konusunda genel tavan ve soğuk beyaz ışıklandırmasından kaçmaya çalışıyorum. Evimizde genel olarak nokta ve loş ışıklar kullanıyoruz, ayrıca peri ışıklarına çok hayranım, bütün odalarımızda var 🙂 Kalın battaniyeler, minderler, kokulu mumlar, çerçeveler… Bu aksesuarlar benim için ev dekorasyonu olamaz.

img_0521

EVDE EN ÇOK NERELERDE VAKİT GEÇİRİYORSUN?

Evimiz pek büyük sayılmaz, bu ufak alanı dekore ederken içine bütün kalbimi koydum ve bütün odalarımızı aynı şekilde seviyorum, bu yüzden her yerde vakit geçirmeyi seviyorum. Bütün odalarımıza (üstelik mutfağımızda) peri ışıkları astım, yumuşak minderler yerleştirdim, kokulu mumlar koydum. Evimizin her yerinde kendimi rahat ve huzurlu hissediyorum. Mutfağımızda bile küçük ve rahat bir oturma köşesini hazırladım, biz yemek yaparken kızım orada oturup bizimle sohbet ediyor.

img_0292

img_0301

img_0474

EVİNDEN YOLA ÇIKARAK BLOG YAZMAYA NASIL KARAR VERDİN?

Fotoğraf çekmeyi çok seviyorum, yıllardır fotoğrafçılıkta ilgileniyorum. Aynı zamanda eskiden beri ev dekorasyonu ve iç tasarım trendlerini takip ediyorum. Evlendikten sonra Türkiye’ye gelince ev dekorasyonu ile ilgili pek fazla yerli blog olmadığına fark ettim. Fotoğrafçılık ve dekorasyon tutkularımı aynı yerde birleştirmeye karar verdim. Burada 10 sene yaşadığım için bloğu özellikle Türkçe  yazmak istedim. Benim ana dilim değil ve onu iyi oğrenmek istiyorum, blokta yazınca sanki Türkçem çok daha iyi oldu. Şimdi YouTube için dekorasyon ile ilgili filmleri çekmek de isterim, o da benim için yeni bir meydan okuma olacak.

EŞYALARI NERELERDEN SEÇTİN VE ALDIN? HANGİ MAĞAZALARI SEVERSİN?

Bütün mobilyalarım ve ev tekstilleri IKEA‘dan aldım. Bu markanın konseptine bayılıyorum, istediğim gibi sade ve mütevazi. Aksesuar genelde H&M Home‘den alıyorum, en sevdiğim marka bu, keşke onun da mobilyası olsa! Onun dışında evimizde hem başka iskandinav (Flexa, Design Letters, Flying Tiger gibi) hem de yerli markaların (Karaca Home, Boyner, Paşabahçe) dekorasyon ürünleri bulunuyor. Onun dışında Tchibo’dan çok alışveriş yapıyorum, onların ev ürünlerine bayılıyorum.

img_0343

img_0338