Alara Dönmez Design

0

Alara Dönmez hem bir tasarımcı hem de Metin Gürsoy Pr Ajansı’nda çalışıyor. Pr ve sosyal medya ondan soruluyor:) Hal böyle olunca kendi tasarımları için de bir hesap açmak ve bizzat yönetmek kaçınılmaz tabii. Biz Alara’nın ürünlerini çok sevdik. Doğallıktan yana olan herkesin de çok seveceğini düşünerek markasına dair merak edilenleri öğrenmek adına sözü kendisine bırakıyoruz.

“Size kısaca yola çıkış fikrim ve nedenimden bahsetmek isterim; hemen hemen her materyalin ham halinden hoşlanan biriyim. Etrafımızda bulunan her ürünün işlenmiş, renkli olmasından dolayı tamamen sadelikten uzak yapısı açıkçası beni rahatsız ediyordu. Böylelikle yaşam alanımda kullanmaktan hoşnut olacağım eşyaları tasarlamaya başladım. En sevdiğim renk gri olduğu için yaptığım ürünlerin ham hali daha da çok hoşuma gitti, kalıptan çıkardığım gibi bırakmak konusunda titizlenmeye başladım, ürünlerime sadece zımpara yapıyorum. Aşırılıktan uzak yapım beni minimal ve geometrik ürünlere itiyor.”

Zamanla ürünlerime ufak tefek renkler katacağım ancak minimal boyutlarda olacak. Bu işin en sevdiğim yanı ise her ürün tek, asla bir eşi yok, hem kalıpları kendim yaptığım için, hem de kalıptan çıkarırken deforme olan yerlerinden, son olarak da uyguladığım zımparadan dolayı…

Bardak altlığı, kül tablası, mumluk ve saksı şuanda kullanmaktan keyif aldığım ürünler olduğu için önceliği onlara verdim. Ancak heyecanla kurumasını beklediğim yeni ürünüm anahtarlıklar. Anahtarlıklara mutlaka küçük dokunuşlar yapacağım. Hediye etmek içinde gün sayıyorum diyebilirim.

Tasarımlarımı alçı, çimento, beton ve kilden üretiyorum. (Gri olmayacak ürünlere bile siyah boya katarak grileştiriyorum:)

İlgi çekici ve talep görecek ürünler hangileri aslında kendi tercihime göre belirliyorum. Önceliğim kendi kullanmak istediğim ürünleri yapmak. Mutlaka ürettiğim ilk ürünümü kendim kullanıyorum ve memnun kaldığımda ikincisi yapıyorum ancak henüz kimseye hediye edemedim çünkü ürünlerimden ayrılamıyorum:)

 

“Marka” demek için aslında çok erken, daha çok amatör şekilde gerçekleştiriyorum. Web sitem henüz yok ama yapım aşamasında. Hızlandırmak gibi bir niyetim de yok çünkü herkes sosyal medyada vakit geçiriyor özellikle Instagram’da… Motto olarak “new generation home products”ı kullanma nedenimde bu. Daha çok yeni olan “alaradonmezdesign” adlı Instagram hesabımdan ilgilenenler bakabilir:)