Aromaterapinin Sayısız Faydası

1

Uzun zamandır kafa yorduğum ama nedendir bilmem evimde bir türlü düzenli bir arşiv oluşturamadığım bir konu aromaterapi, doğal temizlik ve uçucu yağlar. Merakım sonucu bulduğum bu güzel marka ise gerek ürünleri gerek kurucusunun güvenilir bilgileri sayesinde gönlümde taht kurdu. İşte bu konunun detayları, merak edilenleri ve Homemadearomaterapi.com markasının kurucusu Aslı Bilgin ile yaptığım tatlı söyleşi…

Tuğba Karatmanlı Mutlu

İlk olarak en başa gidip “homemade aromaterapi”yi kurma noktasına nasıl geldiğinizi sormak istiyorum? Bu konuda eğitim aldınız mı tamamen ilgili mi?

_kd_9401-copyBen Boğaziçi Üniversitesi Psikoloji girişliyim ama 2 sene bu bölümde okuduktan sonra cerrah olan babamın hayatımı neşeli, mutlu insanlar arasında, seyahat ederek, gezerek geçirmem baskısıyla hatta biraz da zorlamasıyla aynı üniversitede Turizm ve Otel Yöneticiliği bölümüne geçerek oradan mezun oldum. Yaklaşık 11 sene önce, bir ilaç yan etkisinin neden olduğu belki bir tane daha yutmuş olsam geri dönüşü olmayacak yerlere gidecek bir rahatsızlıktan sonra aklımı doğal olana takmamla ve yapı olarak da bir şeye taktığımda ondan başka hiç bir düşünemeyen, enerjisini, zihnini, ruhunu, zamanını her şeyini ona yükleyen biri olmamla başladı. Organik beslenme neredeyse bundan 20 sene önce, o zamanın ulaşması şimdiki kadar kolay olmayan zamanlarında bile hep hayatımın içerisindeydi ama ben bu süreçte yediğimiz içtiğimiz kadar vücudumuza sürdüklerimizin verdiği zararın daha fazla bilincine varıp, bununla ilgili eğitim almaya başlayınca, bitkinin ruhu dediğimiz uçucu yağlar beni büyüledi, iyi geldi ve ben de bana iyi gelen yerde hep durmak istedim.

Bu konu çok yayılmaya başladı fakat bu işe her soyunana güvenmeli miyiz bu konuda kafam karışık?

Bir ürünün aromaterapik ve gerçekten doğal olabilmesi için kokması, bir kokusu olması yeterli değil, şifası olabilmesi için % 100 saf uçucu yağlardan ve soğuk preslenmiş baz yağlar dediğimiz tohum ve çekirdek yağlarından hazırlanmış olması gerekir.

Biz geçmişinde Şamanizm olan ve birçok inanış ve ritüeli oradan alan bir kültüre sahibiz fakat hayatımızda bu bilinç kalmamış. Hangi ülkelerde veya toplumlarda yaygın bitkisel tedavi, bitkilerden faydalanma…

Yaklaşık 6000 yıllık bir geçmişe sahip olan aromaterapiyi biz şu anda hem batıdan gelen daha bilimsel olan şekliyle hem de doğudan gelen daha geleneksel ve spritüel kısmıyla uyguluyoruz.

Bitki deyince ilaç kadar çekinmiyoruz ama bitkilerin oranları, ne kadar kullanıldığı aslında düşündüğümüzdan daha önemli. Bunların formülleri mi var yoksa siz mi deneyerek sonuca ulaşıyorsunuz?

Bu çok doğru. Bitkiler de ilaçtır ve içlerindeki etken maddelerin ilaçlardaki etken maddelerden hiç bir farkı yoktur. İyi kısmı sentetik olarak üretilmiş olmamaları ama bu onları masum yapmıyor. Biz bitkilerle ilgili asla ağza alınma tavsiyesi vermiyoruz. Bir bitkinin uçucu yağı onun kendinden yüz misli daha kuvvetlidir ve asla ağza alınmaz. Aromaterapik formüllerini oluştururken de, her karışım için ayrı bir güvenlik raporu hazırlayıp kullanılan oranların cilde uygulandığında güvenli olacağı oranları belirliyor ona göre üretim yapıyoruz.

Bir dekorasyon sitesi olarak hemen konuyu eve getireceğim Enerji temizliği ve doğal temizlik… Öncelikle, doğal temizlik bilinci her geçen gün artsa da birçok insana, aslında buna ben bile dahilim, pratik gelmemesi sebebiyle bu alışkanlık tam anlamıyla yerleşmedi. Kendi hayatınızdan ritüelleri sorsam?

Doğal temizlik dediğimiz zaman aslında işe sirke, karbonat ve arap sabunu ile başlasak yeterli olacaktır. İlk başlarda zorlanılsa da, benim yaptığım gibi, diğer kimyasalların hepsini bir günde çöpe atıp bir daha da almamaya kendimize söz verdikten sonra gerisi geliyor.

Evde enerji temizliği için en sevdiğim üçlü üzerlik, günlük ve adaçayı.

Bazen her gün, bazen haftada bir mutlaka yakarım, onu, sıklığını insan içinde hissediyor sanırım. Bunun dışında her gün günlük ve adaçayı uçucu yağları ile hazırladığımız kendi ürünümüzden sıkmayı ihmal etmem. Hem evde hem de işyerimde bir çanak içerisinde kristal kaya tuzunu bulundurup haftada 1 kere boşaltıyorum. Özellikle dolunay zamanı evin, kuzey, güney, doğu, batı ver merkezinde balmumu veya soya ve uçucu yağlarla hazırladığımız mumları yakıyorum. Mumda tercihim patchouli, portakal, tarçın&karanfil, mür oluyor. Bir de aynaları sirkeli su ile silmek her zaman iyidir.

Sizde hangi doğal temizlik maddeleri var ve kullanım alanları konusunda önerileriniz neler?

img_2458Bizim bu amaçla çok amaçlı kullanımı olan Lavantalı Temizlik Sirkesi ve özellikle mutfak tezgahı için kendinden çok kuvvetli bir antiseptik olan kekik suyu ile hazırladığımız Kekik sulu Temizlik Sirkesi, cam ve çöp kovası temizlemek için farklı uçucu yağlar ile hazırladığımız yine sirkeli ürünlerimiz var.

Bu ürünlerin kullanımını tamamlayıcı karbonat-boraks-çamaşır sodası, anti-mantar etkili uçucu yağlar (lavanta-teatree) ile hazırlıyoruz. Bir de % 100 sızma yağlardan hazırlanmış sıvı kastil sabunumuz var ona ilave olarak önümüzdeki günlerde aynı formülün daha fazla köpüren halini bulaşık sabunu olarak çıkaracağız.
Bu kilit bir soru: Etrafımda birçok insanda bu var, deterjanların temizliği kadar güvenmiyoruz suya damlatılan sirkenin mikrop öldürmesine. Bu konuda uzman görüşünüz değerli

Sirke en kuvvetli antiseptiktir, mikropları öldürür, temizler. Sirkenin yanına katacağınız arap sabunu size bu temizlik hissini daha da kuvvetli verecektir. Hepsinden önemlisi de, hem en iyi şekilde temizlerken hem de diğer kimyasallarla evimizi temizlediğimiz her an ciğerlerimize soluduğumuz zehri içimize çekmek yerine, lavantanın şifasını soluyor olmak…

Gelelim enerji temizliğine. Ben inanıyorum ve ilgimi çekiyor fakat soyut bir kavram olduğu için insanlar bu konuda ikiye ayrılıyor. Sizden dinlesek, nasıl oluyor da temizleniyor evin enerjisi, auramız?

img_2447Geçmişten gelen yüzyıllar boyunca kutsal kabul edilmiş bitkiler, otlar, ağaçlar ve kokularıyla ilgili mucizevi mitolojik veya dini hikayeler biliriz ve teknolojinin gelişmesiyle artık bunlar ölçülebilir kavramlar haline geldi. Bir bitkinin, bir uçucu yağın yaptığı etkiyi frekansına bakarak ölçümleyebiliyoruz. Bu bizim inancımızı kuvvetlendirirken aynı zamanda da inancımızın kuvvetlenmesi etkisini daha da arttırıyor.

Eğitimlerde neler öğreniyor katılımcılar?

Yaklaşık 4 saat süren ve son kısmında herkesin dengeye en çok ihtiyaç duyduğu çakrasına iyi gelecek yağı hazırladığı eğitimlerde, öncelikle uçucu yağ nedir, baz yağ nedir, bitki suyu (hidrolat) nedir. Gerçek bir uçucu yağın ayırımını nasıl yapabileceğimiz, bir karışım hazırlamanın kuralları, aromaterapiyi günlük hayatımızın içerisinde ruh-beden zihin dengemizi korumak için kullanma yolları, hangi yağlar hangi ruhsal ve fiziksel etkilere sahiptir, aromaterapi ile çakraları dengeleme yolları, geçmişten günümüze kutsal kabul edilen bitkiler, kokular vb daha onlar konu üzerinden gidiyoruz.

Lavantayı bolca gördüm ürünlerinizde ve sormadan edemeyeceğim, nedir lavantanın sırrı

Lavanta uçucu yağı, onlarca faydası yanında bilinirliği en yüksek bitki özü olduğu için aromaterapiye adım atmaya cesaretlendirdiğini düşünüyorum. Onlarca faydasından bazıları sakinleştirici, gevşetici, uykuya geçişi kolaylaştırıcı, hormon dengeleyici, yanıklarda bir damlası bile tedavi edici, anti-mantar, migreni önleyici özelliklere sahiptir.

Peki doğal çözümler genellemesinde 3 bitki, 3 malzeme sorsam olmazsa olmaz, hangilerini sayarsınız?

Olmazsa olmaz diyeceğim malzemeler, cep telefonu, laptop, akıllı binalarda üzerinde yürüdüğümüz elektrik kabloları vb. aldığımız elektromanyetik yükü arındıran, bizi topraklayan rafine olmamış kaya tuzu, soğuk sıkım baz ve uçucu yağlarla karıştırarak hazırladığımız arındırıcı el ve vücut ovmalarımız, seyahatte, hastanede, okulda, kalabalıklar içerisine girdiğinizde koklayabileceğiniz, antivirüs etkili nane ve okaliptüs uçucu yağları ile hazırladığımız, virüslerin vücudumuzda yerleşmesine karşı koruyucu kutular ve tabii her daim bir numaram, ruh-beden-zihin dengesi için en muhteşem yağ, greyfurt uçucu yağı.

Bilinen veya bilinmeyen veya faydası yadsınan ama herkes hayatına soksun diyeceğiniz basit bir bitkisel formül? (Bu ilaç da enerji temizliği de olur)

img_2359Örneğin, kışı atlatırken evimizi kekik ve okaliptüs uçucu yağları ile hazırlayacağımız bir sprey ile virüslerden arındırabilir, lavanta uçucu yağını ilk yardım ilacı olarak taşıyıp yanık, sinek sokması, kendini göstermeye başlayan baş ağrısında kullanabilir, güvelerden korunmak için sağlığa çok zararlı olan naftalin verine sedir uçucu yağı kullanabilir, dolabımızın içersiniz nemli bir beze damlayacağımız sedir yağı ile silebilir veya koton kumaşlara damlatıp çekmecelerimizin içerisinde tutabilir, kendimizi mutsuz hissettiğimizde her daim bergamot uçucu yağı koklayabiliriz.

Evet temelimiz dekorasyon ve ev ama sormadan geçemeyeceğim sizinle böyle bir sohbet ederken, sitenizden yaptığım listenin başında deodorantlar geliyor çünkü kozmetik ciddi sağlık tehtidi ve her gün kullandığımız alüminyum içerikli deodorantların zararına inandım artık. Nedir sizdekilerin içeriği ve etki mekanizması?

Biz deodorantlarımızı potasyum tuzu ile hazırlıyoruz. Esasında çok basit, tuz bakteriyi öldürüyor, terliyor ama kokmuyorsunuz. Standart deodorantlardaki en önemli tehlikelerden biri de içerdiği kimyasalların yanında koltuk altını bloke ederek terlemeyi önlemesi. Oysaki koltuk altından atacağımız ter vücuttaki toksinleri atmanın en önemli yollarında biridir.

Doğal malzemelerin malum pahalı algısı da var ve aslında insanların kullanımına net yerleşememesi de bundan. Bunun sebebi nedir? Doğal illaki hep daha mı pahalıdır?

5 ton gül taç yaprağından 1 litre gülyağı çıkabildiğini düşündüğümüzde

doğal pahalıdır ama pazarlama algısı ve paketlemesi üst kategoride olan doğal olmayan ürünler o kadar pahalı ki, onların yanında bence ucuz kalıyor. Bizde shea butter, en iyi kalitedeki soğuk sıkım yağlar (havuç-kuşburnu-susam vb) ve % 100 saf uçucu yağlar ile elde porselen havanda taze olarak hazırlanmış yüz kremi sadece 80 TL.

Son olarak bu konuyu merak eden, sorgulayan ama henüz kafasında oturtamayanlar adına aromaterapinin önemine istinaden bir özet istesem sizden?

ayakkabi-dekoraman-roportajEsasen bir koruyucu hekimlik sistemi olan Aromaterapi; bitkilerin, kabuk, yaprak, çiçek, meyve, tohum, sap, kök gibi farklı yerlerinden çeşitli yöntemlerle elde edilen güzel kokulu yağlar aracılığıyla organizmada dengeyi amaçlar. Aromaterapiyi biricik yapan ise, kokular beş duyu organı içerisinde bilinç altına etki eden tek duyudur, imbik sistemi direk olarak uyarır, 5.element, quintessence (ether-esir) de denilen öz varlıklarını içlerinde saklayan, bitkinin ruhu olan yüksek frekansa sahip uçucu yağlar, bizlerin titreşimiyle birleşerek şifa sağlar. Ancak aromaterapi dediğimiz zaman öncelikle bilmemiz gereken en önemli şey, sentetik olarak üretilen yani bir frekansı olmayan parfüm esanslarından değil gerçek bitki özlerinden bahsediyoruz.

www.homemadearomaterapi.com

Comments are closed.