Bebek, Kedi ve Köpek Hem de Aynı Evde! Bölüm 2: Uzay,Ginger ve Lipsi…

0

Ve sıra geldi bu bol sevgili ve patili serinin ikinci yazısına:) Hande Ayçelik; hem çok sevdiğim bir dostum, hem harika bir anne hem de evcil dostlarımız için birbirinden güzel eşyalar satan web sitesi Ginger’s Butik‘in kurucusu:) Hamileliğinden Uzay’ın aramıza katılmasına kadar yakınen takib ettiğim bu aşk dolu Uzay yolculuğunda Ginger ve Lipsi’yi yanından hiç ayırmadı. Şimdi o sevgi yumağı artarak devam ediyor. Bu konuda şüphesi olanlara da eşsiz bir rehber oluyor. Beni kırmadı bu serüveni burada herkesle paylaştı. işte sevgi dolu bir serüven daha:) Karşınızda Hande-Uzay-Ginger ve Lipsi ♥

Hande köpeğiniz Ginger ve Kediniz Lipsi ne zamandır sizinle ve cinsleri nedir?

Köpeğim Gingerla 2004 yılının başında tanıştık, henüz 3-4 aylıktı, kendisi Labrador kırması, ilk sahibi kırma olduğunu anlayınca bırakmış, şans eseri haberim oldu, hemen sahiplendik. Kedim Lipsi ise tam bir tekir. Lipsi’yle de 2009’dan beri beraberiz, o da geldiğinde daha çok yavruydu.

Hande ve Uzay

Hamile olduğunu öğrendiğinde Ginger ve Lipsi ile ilgili bir kaygın oldu mu?

Oldu, ama bebeğim adına değil, onların bu durumu nasıl kabulleneceği adına, çünkü birbirlerini bile fazlaca kıskandıkları için eve gelecek olan üçüncü biri ciddi rakip olacaktı, oldu da 🙂

Doktorların bu konudaki yorumları kişisel yaklaşımlarına göre değişiyor. Senin doktorun hangi gruba giriyor:)

Ben çok şanslıydım çünkü kişisel yaklaşımını mesleğine yansıtmayacak kadar profesyonel bir doktorum vardı. Bana hiç bir sorun olmayacağını, zaten yıllardır onlarla aynı ortamda yaşadığımdan, bünyemin bunu doğal ortam kabul edeceğini söyledi. Tek uyarısı kediden gelebilecek toksoplazma enfeksiyonuna karşı kedimin aşısını ihmal etmemem gerektiği idi ve bana da konuyla ilgili tahlil yaptı. Bir de kedinin kumundan hamilelik boyunca uzak durmamı, mümkünse başkasının temizlemesinin uygun olduğunu söyledi. Köpek için zaten bu önlemlerin hiç birine gerek olmadı.

Hamileliğinde hep yanındalar mıydı?

Tabii ki, hatta Lipsi bütün hamileliğim boyunca karnımın üstünden ayrılmadı:)

Hande ve Lipsi:)

Özel olarak dikkat ettiğin, veterinerinin de önerdiği konular oldu mu?

Ben de yukarıda söylediğim gibi doktorumun uyarılarını dikkate alarak hareket ettim. Dışarıdaki sokak kedilerinden de maalesef biraz uzak durdum, olası bir tırmalanmada eğer toksoplazma enfeksiyonu varsa bulaşmasın diye, hepsi bu.

 

Gelelim Uzay’ın doğumuna, ilk ne zaman tanıştılar?

Biz doğumu yurtdışında yaptığımız için tanışmaları biraz zaman aldı, ancak biz gelmeden önce Uzay’ın giymiş olduğu kıyafetlerden (kokusunun sindiği) 1-2 tanesini önden gönderdik. Onlar Uzay’la tanışmadan kokusuyla tanışmış oldular. Uzay yaklaşık 1 aylıkken tanıştılar. İkisine de bol bol koklattım, çok hoşlanmamakla birlikte tepkisiz kalmayı tercih ettiler, hatta bir süre yok muamelesi yaptılar ki bu çok beklediğim bir tepkiydi.

Uzay ve Ginger:)

Uzay’ın tanıştıkları andan itibaren onlarla birlikte evdeki yaşamı nasıl oldu? Kısıtlamaların var mıydı?

Uzay’ın doktoru kediyle ve köpekle büyümesinin bebek gelişimi açısından mükemmel olacağını söyledi. Hem bağışıklık kazanması hem de ruhsal ve beyinsel gelişimi açısından. O nedenle hiçbir kısıtlamam olmadı. Uzay emekleme sürecinde onlarla yerlerde süründü, yataklarının yanına gidip onlara dokundu. Ginger zaten dünyanın en mülayim köpeği olduğu için içim çok rahattı tamamen özgür bıraktım.

Hatta Uzay’ın yemek saatleri Ginger’ın yere düşenleri toplamak gibi zevkli bir misyonu oldu. Her öğün Uzay’ın yemediklerinden nemalanıyor ve buna bayılıyor. Lipsi biraz daha hırçın ve oyuncu bir kedi; ona çok güvenemediğim için Uzay’ın olası bir hareketini oyun olarak algılayıp pati atar endişesiyle biraz daha tedirgindim itiraf edeyim ama önlem olarak sadece göz hapsinde tuttum. Uzay şu an 15 aylık, henüz hiçbir zarar gelmedi, aksine Lipsi’nin varlığından son derece mutlu, miyavlamayı öğrendi, karşılıklı miyavlıyorlar.

Bir kedi ve köpekle birlikte yaşamanın Uzay’a yansımaları nasıl?

Uzay yaşıtlarına göre hayvanlara karşı inanılmaz duyarlı, onlarla kardeş gibi büyüyor. Onlarla sürekli etkileşim içinde olduğundan onlardan çok şey öğrendi. Sorumluluk duygusunun da gelişeceğine inanıyorum. Her sabah onlara mama koyarken benimle beraber o da geliyor. Dışarı çıktığımızda Ginger’ı tasmasından o tutmak istiyor ve o tasmayı asla elinden bırakmıyor. Sokaktaki diğer kedi ve köpekleri hemen seçiyor ve bana gösteriyor, onların çıkardığı sesleri çıkarmaya çalışıyor. Onların dost olduğunun farkında olarak büyüyor.

Şimdi sözü sana bırakıyorum:) Tüm bu sorduklarımın genelinde hamilelik- bebek ve evcil hayvan konusuna senin yaklaşımın nedir? Ve tabii bu konunun acemilerine önerilerin?:)

Öncelikle şunu söyliyeyim tüm bu güzelliklerin yanında çok zor! Bunun çok altını çizmek istiyorum. Henüz kedi köpek almamış ama çocuğu için almayı düşünenlere kesinlikle almalarını tavsiye etmekle beraber zorluklarını da enine boyuna tartıp karar vermelerini öneririm zira aldıktan sonra geri dönüşü düşünülmemeli.

Hayatlarına bir çocuk kadar olmasa da çok ciddi bir sorumluluk aldıklarını ve çocuklarının hevesi geçince bir kenara koyamayacaklarını çok iyi bilmemliler.

Bazen de benim gibi kedisi, köpeği olup da sonradan çocuk sahibi olanların onlardan kurtulma çabaları oluyor ki en hazini bu. Zor ve emek isteyen bir uğraş kesinlikle ama buna çok değer. Aşılarını düzenli olarak yaptırdıktan sonra sağlık açısından zaten endişelenecek hiçbir durum yok aksine bağışıklık sistemimiz için oldukça faydalı. Duygusal boyutunu zaten söylememe gerek yok🙂