Bu Tasarımlar Her Eve Lazım

0

Rafevi markasının kurucularından Tasarımcı Hamit Ebeş ile fiyatları ilgi çekici derecede uygun ve alınabilir ama her biri özgün birer tasarım olan mobilyaları ve markalarının kuruluş sürecini konuştuk.

Hamit, seninle tanışmamız yıllar öncesine dayanıyor aslında. Ama yıllar sonra Rafevi ile tanışmak ve yeniden iletişimde olmak çok güzel.

Önce tanımayanlar için; Hamit Ebeş kimdir diye sorarak başlamak istiyorum?

Seninle ilk röportajımızı yaptığımızda ODTÜ Endüstri Ürünleri Tasarımı bölümünde öğrenciydim. Ve o dönem doğal olarak tasarımcı kimliğim ön plandaydı ve Hamit Ebeş kimdi sorusuna tasarımcı şeklinde cevap verebiliyorduk. Şu an ise Hamit Ebeş “tasarımcı”nın yanında girişimci, mobilyacı, kurucu ortağı olduğu firmanın satış-pazarlamasından sorumlu kişi özellikleri ön plana çıkan birisi.

Yol seni nasıl getirdi Rafevi’ne ve ne zaman kuruldu marka?

Rafevi, kendi tasarımlarını hayata geçirip birçok kişiye ulaşmasını amaçlayan iki tasarımcı, ben ve İsa Candemir tarafından kuruldu. Aslında bu uzun ve oldukça sağlam altyapıları olan bir hikaye ama kısaca bahsedeyim. İsa, benim ODTÜ’den sınıf arkadaşım, aynı zamanda yurttan oda arkadaşım ve aynı zamanda ikimiz de Kayseriliyiz. Çok yakınız yani. Üniversite döneminde ben de İsa da hep mobilya tasarımına yoğunlaşmıştık. Yaptığımız tasarımlar, staj alanlarımız, mezuniyet projelerimiz, ödül aldığımız yarışmalar hep mobilya üzerineydi. Mezuniyetten sonra da her ikimiz de Türkiye’nin en büyük mobilya firmalarında belirli sürelerle çalıştık. Bizim için 2. okulumuz dediğimiz ve çok şeyler öğrendiğimiz dönem bu dönemdir. Artık belirli bir seviyeye geldiğimizi düşününce “Hadi başlayalım” dedik birbirimize. Ve 5 Kasım 2011 tarihinde “Tamada Mobilya”yı kurduk. Tamada, Kafkas halklarında özel anlamları olan bir kelime. Kabaca “lider” olarak çevirebiliriz. Biz de Tamada Mobilya’nın bulunduğu kategorilerde lider olmasını amaçlayarak Tamada’yı kurduk. Ancak bu dönem Rafevi için henüz erken bir dönemdi. Tamada ağırlıklı olarak projeli işler yapan bir mobilya firması olarak kuruldu ve hastane, okul gibi önemli projeli işlere imza attı. Bu süreçte üretim hattımız gelişti. Projeli işlerimiz devam ederken artık Rafevi’nin zamanının geldiğini düşündük ve 2013’ün son aylarında Rafevi kuruldu. İlk satışımızı da Adana’dan Ebru Eremen isimli bir hanımefendiye gerçekleştirmiştik. Kendisini bizzat arayıp teşekkür etmiştim.

rafevi

Kolay alınabilir bir fiyatlandırma ama şık ve tasarım eşyalar. Bu bence çok güzel bir kombinasyon. Peki bunu nasıl sağlıyorsunuz?

Galiba burada kendi tasarım kriterlerimiz devreye giriyor. Biz ürünlerimizi tasarlarken satış ve pazarlama ile ilgili belirli kriterleri gözetiyoruz. Bunlardan birisi üretim maliyeti örneğin. Aslında eğitim sistemimizde bu kriterler çok fazla önemsenmez ve tasarlanan ürünler de bu açıdan değerlendirilmez. Tasarladığımız ürünün güzel olması yeterli değil yani. Bizim için başarılı tasarım bir önceki soruda da belirttiğim gibi “Tamada”nın liderlik misyonuna hizmet edecek tasarımdır. Tabi ki burada üretim hattınızın da güçlü olması önemli bir etken.

TASARIM pahalıdır, UCUZ ise kalitesizdir gibi yerleşmiş düşünceler var. Bu formüle Rafevi olarak yorumun nedir?

Evet haklısın. Genel algı tasarımın pahalı olduğu yönündedir. Aslında Rafevi’nin kendisi bu yerleşmiş düşünceye o kadar zıt bir çizgide ki bunu www.rafevi.com adresimizde yer alan Tamada misyonumuzu okuyarak da görebilirsiniz. Orada da belirttiğimiz gibi “Rafevi, kullanıcısına kendisini özel hissettirecek ayrıcalıklı ürünler tasarlıyor. Bu ayrıcalığa ise yalnızca küçük bir kesimin değil çok daha ulaşılabilir fiyatlardan sunduğumuz ürünlerle daha fazla insanın sahip olmasını amaçlıyor.” Şu an müşteri yorumlarına da baktığımızda net olarak gördüğümüz şey Rafevi ürünlerinin tasarımlarının ve ürün kalitesinin oldukça iyi olduğu, ürün fiyatlarının da çok ulaşılabilir seviyelerde olduğu. Ve ilginçtir ki bunu sağladığımız en önemli enstrüman aslında tasarım. Tasarım ürününüze katma değer sağlayan öğelerden bir tanesi. Bu öğenin nasıl ve ne amaçla kullanılacağı ise tamamen tasarımcının üründen beklentileriyle ilgili.

tars-3lu

Ikea daha alınabilir ürünlerle aslında evlere stil sahibi eşyaları soktu ve bir misyon üstlendi. Rafevi’ne bakınca aynı misyonun yorumunu yapabilirim. Çünkü modern tasarım ürünler böylece daha çok insana ulaşabiliyor. Sana bu konuya yaklaşımını sorsam?

Aynen öyle. Aslında bir önceki soruyla da ilgili olarak Ikea da dünyanın her yerine ve her kesimine iyi tasarımları uygun fiyatlardan ulaştırabiliyor. Ve bu konuda başarılı olmasının sebeplerinden birisi de tasarım enstrümanı iyi kullanabilmesi. Bu bağlamda Rafevi’nin Ikea ile bir misyon paralelliği var diyebiliriz. Ama Rafevi kendisini ağırlıklı olarak tamamlayıcı mobilyalar kategorisinde konumlandıran bir marka. Aslında Ikea da bu “tasarım pahalıdır, ucuz kalitesizdir” yerleşik düşüncesine zıt bir çizgide. Baktığınız zaman Ikea’yı hiçbir mobilya veya tasarım fuarında göremezsiniz. Tasarımcılarını da kimse bilmez. Prestijli olarak bildiğimiz tasarım yarışmalarında da yer almazlar. Diğer taraftan da tüm dünyaya ürünlerini tasarım yoluyla güçlü bir şekilde ulaştırırlar. Esasında bu yerleşik düşüncenin oluşmasına sebep olan şeyleri detaylı bir şekilde anlatırım ama uzun sürer:)

rafevisehpa

Yakın zamanda yeni mobilya veya aksesuarlar gelecek mi?

Tabi ki. Rafevi yaklaşık olarak her 2-3 ayda bir yeni ürün çıkarıyor. Ve çıkarmaya da devam edecek.

Merak edenler için yeni listede ne var diye sorsam?

Rafevi şu ana kadar müşterilerimizin antrelerine, oturma odalarına ve çalışma odalarına girdi. Rafevi önümüzdeki dönem yatak odasına girecek:)

 

Mağaza düşünüyor musunuz gelecekte?

Evet. Online tarafta aktifiz ama offline tarafta daha aktif olmamız gerekiyor. Mağaza da bu amacın bir parçası olabilir.

Ürünlerin fiyat aralığı nedir?

25 TL’den başlayıp 990 TL’ye kadar uzanan geniş bir yelpaze:)

hansel

Tüm ürünlerinizi seviyorum ama benim favorim Hansel zigon… Tasarım kimin imzasını taşıyorJ

Tüm tasarımlarımız İsa ile benim imzalarımızı taşıyor. Zaten bizde tasarım süreci “yaptım oldu” şeklinde ilerlemiyor. Tasarımın başladığı ve nihayetinde ürüne dönüştüğü noktaya kadar ortak kararlar alınıyor. Ve belirli bir altyapı neticesinde tasarımlar şekilleniyor. Üretim süreci, maliyeti, pazardaki rekabet gücü, renkleri vs. Yani tasarımı etkileyen birçok faktör var. Hansel’in ilk hali bambaşkaydı mesela. Gelişti ve son halini aldı. Hansel şu an belki Türkiye’nin en çok satan zigon sehpası ve en başarılı ürünlerimizden bir tanesi.

Son olarak tasarımlarınıza yurtdışı tepkileri nasıl?

Rafevi yurtdışında da oldukça aktif. Sürekli olarak yurtdışına ürün gönderimi yapıyoruz. Yurtdışında da Privalia, Vente Privee, Westwing gibi oldukça önemli satış kanallarında ürünlerimiz satılıyor ve talep görüyor. Önümüzdeki dönemde yurtdışında daha aktif olmak istiyoruz. Yurtdışında tahmin edeceğiniz gibi daha farklı ürünlerimiz satılıyor. Yine de Avrupa’da Hansel sattığımız zaman tebessümle karşılıyoruz bu durumu. Çünkü bir zigon sehpanın Türkiye’de satış miktarının yüksek olmasının sosyolojik nedenleri var. Biz Türkler misafirperveriz ve misafir ağırlamayı da severiz. Zigon ise bu sürecin önemli bir parçası. Ancak Avrupa’da böyle bir neden yokken Hansel satılması bizim için araştırılması gereken bir bulgudur:)

www.rafevi.com