DEPOLAMAK YA DA DEPOLAMAMAK

0

Depolama çok geniş bir söylem. Yani biriktirmek algısı da yaratabiliyor ama aslında bahsetmek istediğim evimizdeki depolama yani düzenleme teknikleri ve en önemlisi malzemeleri.

 

Eskiden “yüklük” diye adlandırılan, dolapların üst bölümleri veya sandıklar vardı. Büyük babaannemden hatırlarım bu tabiri. Yorgan, yedek yastık ve bunun gibi geniş yer kaplayan eşyalar buralarda saklanırdı hatta mis gibi beyaz sabun kokardı.

 

Amacım nostaljik bir yazı yazmak değil tabii ki. Hemen hızlıca bugüne dönüyorum ve geliyorum bizim eve☺

 

Her ne kadar yıllar içerisinde şeklen ve ismen değişime uğrasa da her evde depolama, saklama, gizleme, düzenleme; ne derseniz deyin bu “bölüm” lere ihtiyaç vardır. E, tabii ki her şey ortalıkta duramaz ve durursa aklımızı kaçırmak kaçınılmaz olur. Hele siz de benim gibi dağınıklıkta aklı karışanlardansanız, huzursuzluk kaçınılmaz!

 

Bu konuda genelleme yapmak da çok zor çünkü herkesin depolama alanları şartlarıyla doğru orantılı. Kimimizde bolca dolap var kimimizde ise sınırlı sayıda. Yani bu iş ahkam kesmekle olacak gibi değil. Ama fikir paylaşımı güzeldir ve her eve uyarlanabilir.

 

Bolca dolabı olanları küçük, şakacıktan dışlayalım ve gelelim sınırlı yeri olanlara zira az dolabı doğru yerleştirmek de iyi bir matematik veya anne yardımı ister.

 

Sizi bilmem ama benim annem eşsiz bir dolap düzenleyicidir. Resim yapar gibi düzenler ama her işi hep annelerden beklemek de bir parça ego zedeler. Peki iş başa düşünce, yazlık-kışlık değişince, evde eşyalar artıp çorap çekmeceleri şişince… Ne yapalım da düzenlenelim?

 

Başta da dediğim gibi depolama yapmak bir düzen ister. Önce plan yapın sonra küçük bir eksik listesi, ardından abartmadan gerekli malzemelerin alışverişi ve düzenlemeye ayrılmış uygun bir vakit.

 

Aceleye gelen depolama depolama değildir benden söylemesi. Çünkü deneyimlerimle gördüm ki, çarşaf ya da çorap fark etmez dağınık katlama affetmez. Kayan çizgiler, eşit katlanmayan t-shirtler veya dengesiz dizilen çoraplar… Döner sizi kovalar.

 

İşe Yarayacak Malzemeler

 

Plastik kutular:  İster buzdolabı, ister giyinme dolabı, ister çalışma odası. Konu neresi olursa olsun renk renk, boy boy plastik kutular hep kurtarıcıdır. Örneğin şeffaf IKEA kutum buzdolabımda ekmeklerim için ideal bir saklama kabı. Böylece hem dağınık görüntü olmuyor, hem de kırıntı riski ortadan kalkıyor.

ikea

Bu kutular çalışma odalarında küçük kırtasiye eşyalarını, çocuk odalarında oyuncakları, hatta giyinme dolaplarında çorap, fular, şapka gibi dağılması kolay eşyaları toplamak için de idealdir.

 

Banyo rafları evin en kalabalık ve bol malzemeli yerleridir. Çok denemişimdir boy sırası, renklere, türlere hatta kokulara göre düzen. Yok öyle bir hayal dünyası. Aradan çektiğiniz ilk şişe domino taşı etkisi yapar. Sonuç; hüsran.

 

İyisi mi siz de küçük düzenleme kutularından yardım isteyin. Oldukça yardımsever olduklarını söyleyebilirim. Şişeler devrilmez, boy sırası şaşmaz.

PE319121

Hurçlar/Bölmeli saklama kutuları: Bunların en iyi tarafı düzenleme konusunda alan sağlamaları ve

tchibo2

eşyaların birbirinden ayrılması. Örneğin, tecrübeyle sabit, yorgan, misafir yastığı, battaniye gibi sürekli kullanılmayan yedekleri ne kadar düzenli katlayıp dizerseniz dizin kaymaya, üzerinize devrilmeye mahkumdurlar. Bugün olmasa yarın. Malum hiç bir şey birer fotoğraf karesi nizamında değildir ve gerçek hayat karelerinde “cool” olamayabilirsiniz.

Not: Ayakkabılar sığmaz olursa raflara, mevsimi geçenleri güzelce bölmeli kutulara yerleştirebilirsiniz. Böylece zarar da görmemiş olurlar.

 

Askılar: Askı deyip geçmeyin çeşitlerini deneyin! Etek ve pantolon askıları benim en önemli kurtarıcılarım. Askı zaten olmazsa olmazdır ama bu konudaki en önemli önerim askılarınızın renkleri tek maksimum iki çeşit olsun. Olsun ki düzenli görünsün. Ne kadar renk o kadar karmaşa.

Kravat ve kemer askıları da iyi birer seçimdir çünkü o bolca ve inatçı mizaçlı eşyalara yer bulmak o kadar da kolay değildir. Asın, bir arada ve mutlu dursunlar.

aski

IKEA’nın küçük ceplerden oluşan askısı çorap veya fularlar için ideal. Hem dolapta fazla yer kaplamıyor hem de siyah ve beyaz renk seçeneğiyle dolapta sade bir görünüm sağlıyor.

Bölmeli kutu ve hurçlar: Bahsettiğim çekmece içi düzenleyiciler aslında. Bunlar kutu veya kalın kumaşlardan yapılan düzenleyiciler ki özellikle makyaj malzemesi, takı ve iç çamaşırı düzenlemelerinde imdada yetişen kullanışlı ürünlerdir.

tchibo

Eski meyve-sebze kasaları: Evet yanlış duymadınız. Bunları da pek severim. Manavınızdan, marketinizden isteyebilirsiniz. Alın. Güzelce yıkayın ve kullanın. Nerede mi? Çalışma odalarında ideal birer depolama elemanı olabilirler. Küçük boyları ise mutfakta, kilerde farklı ve kullanışlı olabilir. Örneğin sarımsak ve soğanlar için…

 

Son bir not: Tabii ki tüm örneklediğimiz saklama, depolama malzemeleri en kullanışlı ve yaygın olanları ama özellikle de ortada düzenleme amaçlı kullanacağınız sepet veya kutular illa ki bu  klasiklerden olmak zorunda değil. Benim çok sevdiğim metal sepetler kumanda, şarj kabloları veya mutfakta kahve kutularım için düzenleme malzemelerimdir. Yani çok beğendiğiniz ve fonksiyon olarak işinizi görecek farklı malzemeler de iyi ve dekoratif birer çözüm olabilir! Yeter ki cesur ve yaratıcı olun.

Görseller

Ikea

Koçtaş

Tchibo

Tuğba K. M.

info@dekoraman.com

Önceki İçerikYARATICILIK KOKAN EV
Sonraki İçerikYaratıcı Sunumlar
Tuğba Karatmanlı Mutlu
Kurucu / Stil editörü Hayvansever...Gezgin...Kitap Kurdu...Doğa Aşığı...Türkolog... Gazeteci/Dergici... Stil/Dekorasyon Editörü...Televizyoncu... Medyadaki uzun yılların serüvenini ve dekorasyonla yoğrulan dergi geçmişini yine gazeteci etiğiyle ve özgünlüğüyle sitesine yansıtma kararı aldı. Dekoraman videolarıyla yakınen ilgileniyor. Ulaşabildiği herkesle fikir ve doğru bilgi paylaşmayı slogan edindi. Yeter ki herkes kendi stilini doğru bilgiyle harmanlayıp mutlu evler tasarlasın!

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here