Kıtır Çıtır

0

Beni bilen bilir. Mutfağımda olmazsa olmazlarım vardır. Mesela bıçak, süzgeç, kesme tahtası gibi baş elemanlarımdan farksız zula yiyeceklerim bulunur. Deepfreeze ‘de pişmiş dilim tavuklarım, dolabımda labne peynirim, rafımda avokadom gibi…

Hep ekmekçi açacağımı söylüyorum ya hani, o yüzden aklım hep ‘tapas’ da…

Günün hangi saati olursa olsun, siz de benim gibi kaçamak yapmaktan hoşlananlardansanız, hazırlık sürecine ciddi değil flört olarak yaklaşıp kısa sürede mideye indirebileceğiniz bir çıtır hazırladım:))

Ayrıca, çok kapsamlı kullanılan bu ürünün beğeni garantisi mevcuttur. Yanında hüplettiğiniz diğer tadlar ekstra garanti kapsamına dahildir.

Çıtır dilimlerimi, çorbanın yanında da servise sunmak pek bi şahane. Bazı ufak pratiklikler sadece mutfakta değil, hayatımın bir çok alanında bana iş olmaktan çıkıp, hem enerjimi daha yüksek tutmamı sağlıyor hem de ‘iş’ i kolaylamamda bana yardımcı oluyor. İşte hazırda bulunan bir kaç malzeme, çok kısa bi zamanda soframa ‘tapas’ olarak hem şıklık hem de lezzet katıyor.

Bir yere yemeğe davetli olduğunuzda, saçınız – makyajınız derken , bir kaç saat aç kalmak sizin de benim gibi sinir olmanıza mı sebep oluyor? E peki, şimdi sadece ağzınıza bi bisküvi atıp mı çıkacaksınız yoksa yoksa mutfakta birşeyler ısıtırken, üstünüzün leke olmasını mı göze alacaksınız ?:)) Al bi kıtır, bak hala çıtır çıtır:))

Evde su bitmesine yakın, susuz kalmamak için dikkat ettiğim bir husus gibi yoklama alırım. Baktım gelmeyen var , hemen not alırım:)) Hmmm, çıtırım mı bitmiş, zamanında tüketmediğimden bayatlamış mı , o zaman oradan bana bi ‘baget’ lütfen bayım :))

Kıtır çıtır dilimler için;

Buzlukta kesimi kolay olması için bekletilen baget ekmeği ince dilimler halinde keselim.

Bir kap içerisindeki, zeytinyağı, tuz-k.biber karışımını dilimlerin üstüne fırça yardımıyla çok fazla olmayacak şekilde sürelim.

Fırınlandıktan sonra üzerlerinden alma şartıyla, ekmeklerin üstüne biraz koku ve tad bırakması amacıyla, defne yaprağı, taze kekik , fesleğen koyalım.

150 derecelik fırında 13 dakika kıtırlaşmasını sağlamak yeterli olacaktır. Biraz daha yanık seviyorsanız 5 dakikaya kadar bekletebilirsiniz.

Ben kıtırlarımın üstüne, biraz labne biraz avokado ezmesi sürdüm. Kuru domatesle renklendirdim. Çok acıkmışsam eğer, önceden hazırladığım fırınlanmış tavuk göğsü dilimlerimden biraz uçurabilirim.

Tavukları pişirip buz dolabında saklama yöntemi de pek hayırlı işlere vesile oldu:)) Dondurucuda da saklasam, çözüldüğünde gayet lezzetli bir şekilde ekmeklerimin yanında sağlıklı ve doyurucu olarak yerini alabiliyor.

Hatırlarsanız tarifini sörfe giderken hazırladığım sandviçte vermiştim. Okumamış olanlar için

http://www.dekoraman.com/haydi-gidelim-7821/

Yaz-kış , sıcak-soğuk farketmeden uçururum gider :)))