Mutluluktan Uçuran Yılbaşı Sofraları

0

Eski yılın son ritüelini gerçekleştirmek üzere, en güzel dileklerle hediyeler alındı. Koskoca bir sene geride kalırken, bütün kalplerin sevgi limitinin maksimumda olmasını, boşların şarj edilmesini temenni ederim. Tabakların lezzetle uçmasını da görev bilirim 🙂 Bir klasiğe ufak-tefek değişiklik yaptığım, yeni yıl sofrasının baş tacı hindisini risotto ile takdim etmek istedim. Nice ‘uçan tabak’ lı sofralara :))

Ballı hardallı hindi but için;

2 ad. Hindi but
1 ad. kuru soğan
1 ad. havuç
3 ad. kereviz sapı
3-4 yemek kaşığı z.yağı
2 tatlı kaşığı hardal
1 çay kaşığı bal
1 çay kaşığı köri
Tuz-Karabiber

Hindi but üzerine, tuz-k.biber ile z.yağı sürülür. Çok küçük doğranmamış havuç, soğan, kereviz sapı ile yağı kağıda konulup, kağıdın yanları zarf gibi kapatılır. Önceden ısıtılmış 185 derecelik fırında 90 dakika kadar pişirilir. Servis etmeden önce üzerine bir kasede karıştırılmış olan, bal-hardal-z.yağı-köri-tuz-k.biber sürülüp tekrar fırında üzeri sosla kızartılması sağlanır.

Risotto için;

200 gr arborio pirinci
400 gr kestane mantarı
(elinizde istiridye mantarı ya da trüf mantarı varsa daha aromatik yapabilirsiniz)
1 ad. kuru soğan
50 ml beyaz şarap (ben şampanya kullandım)
50 gr toz parmesan ( elimde daha fazla bulundurdum. Servis ederken üstüne ilave etmek şahane oluyor)
2 yemek kaşığı tereyağ
2 yemek kaşığı zeytinyağ
500 ml sebze suyu
Sebze suyu kullandığım risotto için;
Orta boy tencerede
1ad soğan
1ad orta boy kereviz
2-3 sap kereviz sapı

1 küçük havuç az zeytinyağında orta ateşte çevrilir. Soğuk suyu tencerenin alabildiği kadar koyabilirsiniz. Ben 2 litre kadar koydum ki daha sonrasında çorba yapımımda da bana yardımcı olsun 🙂 İçerisine defne yaprağını da attıktan sonra, suyun kaynamasını sağlayın. Kaynadıktan sonra 45 dakika kadar düşük ateşte sebzeler iyice aromasını verecektir. Artık süzme zamanı.. Sıcak olarak kullanacağınız için ocağın bir kenarında tutmanız kolaylık sağlayacaktır.

Orta boy tencereye zeytinyağı ve biraz tereyağı konulur. Çok ufak doğranmış soğan ve mantar sırayla ilave edilir . Soğanlar yanmasın!!!

Pirinci de eklenip biraz kavrulur. Şarabı döküp çok az karıştırdıktan sonra gelelim esas dikkat edilmesi gereken noktaya …
Pirinçler tahta kaşıkla sürekli karıştırılırken, kaşıkla biraz sert davranabilirsiniz. Kepçe yardımıyla aldığınız sebze suyunu adım adım ilace ederek, sürekli olarak risottonuzu karıştırın. Bir süreden sonra iyice yumuşayıp yapışkan hal almaya başlayacaktır. Tadını arada kontrol ederek, tuz- k.biberini koyun ve pirinçlerin iyice yumuşadığını da gördüyseniz, parmesan ve tereyağını da ilave edebilirsiniz. Pirinçler durdukça kuruyup yapışacaktır. Servis ederken sebze suyuyla , düşük ateşte biraz açabilirsiniz. Parmesan konulduğu için tuz miktarını az tutmakta fayda var…

Hindi-risotto ikilisiyle uçtum gitti…