Atölye Başka ile Retro hayat… Yeniden!

0

Sitemizin ilk portre misafirlerindendi Atölye Başka ve Uğur Şayan. O zamandan beri hep iletişimde olduğum ve işini ne kadar da severek yaptığına ve ileriye taşıdığına şahit olduğum bir isim Uğur. Web sitesiyle başladığı retro yolculuğunu yakın zamanda, İstanbul’un gözde adreslerinden bir tanesinde açtı. Artık müşterilerine retroyu mis gibi kahve kokusu arasında sunuyor:) Uğur Şayan ile tatlı, mutlu, eğlenceli sohbetimizi ve markanın yeni mağazasını taktimimdir…

Not: Atölye Başka’nın retro sever Dekoraman okurlarına özel bir de sürprizi var. Sohbetimizin sonundaki kodla alışveriş yaptığınızda kargo ücreti ödemeyeceksiniz!:)

Uğur nereden başlasam nasıl anlatsam bilemedim:)  Zira sen ve markan benim için çok sevilen ve bilinen birer isimsiniz ve dekoraman’ın da ilk portrelerindensiniz

 http://www.dekoraman.com/atolye-baska-6777/ 

Ama istedim ki yeni açılan mağazayla birlikte daha çok kişi Atölye Başka’yı tanısın ve daha çok soru soralım:)

İlk olarak Uğur Şayan kimdir?

Çok da kendimden bahsetmeyi sevmemekle birlikte, “Restorasyon ve Sanat Tarihi” üzerine eğitim aldım ama yaşadığım coğrafyada restorasyonun çok da yapılabilir bir meslek olmadığının farkına varmamla beraber bu gayemden vazgeçip tutkulu olduğum grafik tasarıma yöneldim. 10 sene kadar reklam sektöründe “art director” olarak bir çok markaya keyifli işler yaptım. Derken fotoğrafçılığa da bulaştım. E, tabi tasarımcı olunca biraz “herbokologluk” da oluyor 🙂 her şeye dalıyorsun. Akabinde; gönlümde yatan endüstriyel tasarım ve ­­sanat akımları konusunda da beslenmeyi asla bırakmadım, özel eğitimler aldım ve sürekli keyifle araştırdım; art deco, bauhaus vs. hala da öğreniyorum…

Processed with PICSPLAY

Pekiyi, Atölye Başka nedir küçük bir özetle?

Atölye Başka; en başlarda 10-15 adet restore edilmiş ve farklı tarzlarda yorumlanmış Reenkarne™ isimli koleksiyonla yola çıktı. Ve çok kısa bir sürede tükendi. İlk günden beri “Retro hayat, yeniden…” mottosuyla üretim yapıyoruz.

Atölye Başka; özel tasarımcılarla, fotoğrafçılarla ve endüstriyel tasarımcılarla birlikte ev dekorasyon ürünlerine, hem bambaşka yorumlar getirir hem de retro çizgileri tasarımlarına yansıtarak retro hayata yeniden can verir.

atolyebaska

Nereden geldi bu fikir, neden Retro mağazası?

Tam bir Retro aşığıyım diyemem… Çünkü yanlış olur. O konuya da geleceğiz illa… Ben tam bir Art Deco aşığıyım aslında.

Asıl gayemiz dekor tedariki yapmak. Yavaş yavaş da yapıyoruz. Geçen sezonlarda Seksenler dizisinin setini dekore ettik, çok da keyifliydi. Sonrasında Merhamet dizisi için geçmişe dönüş setini hazırladık. Ve bir çok film için sahne ve reklamlar için dekor tedarikinde bulunduk. Hala da devam etmekteyiz, büyük bir heyecanla.

Neden Retro mağazası dersen? Dönem filmlerine, sahnelere, o yıllara, o yılların zevkine, beğeni anlayışına, zarafetine bayılıyoruz. Ve bu konuda dikeyleşen bir marka ve mağaza yok. Biz retro ve vintage dikeyinde 4 ayrı kategoride ve kendine has kategorisiyle sunum yapan tek markayız.

Atölye Başka’da, Vintage ürünler de mevcut, eski akımların prensipleri ile tasarlanmış yeni üretimler de, dünyada ikon olmuş ürünlerden restore edilerek yeniden hayata getirilen ürünler de mevcut. Her dönemin her şeklini bulmak mümkün.

Retronun tanımını bir de sana sorsam? Retro, vintage, eski… Bunlar her eski için kullanılır oldu. Gel aralarına birer cümleyle bir çizgi çekelim…

İşte en sevdiğim soru:) sıkılmadan anlattığım…

Aslında mimariden beşeri hayata kadar birçok yerde etki etmiş çok fazla sanat akımı var. Ama kuşkusuz bunların en popüleri RetroVintage  geçmişte moda olmuş olan şeyleri tanımlarken, Retro ise belirli bir dönemi ihtiva eder. Takribi 60-70’li yıllar gibi. Bazıları retro izleri taşıyan yeni tasarımlara da retro diyor. Antika ise 100 yıldan sonra başlar, yani babaannende gördüğün hiçbir şey antika değil 🙂  tabi ona da aile yadigarı kalmadıysa.

Retro; kelime olarak Fransızcadan “retrogard” dan gelmektedir. Geri birlik olarak kullanılır. Kelimenin anlamı da insanlarda geçmişe deniyor olsa gerek tabirini oluşturuyor. Yani bundan 20 yıl sonra 2010’lar retro olmayacak. Ama olabilir de, çünkü kültürler devşire devşire ilerler.

Peki biz niye “Retro hayat… Yeniden” diyoruz? Çünkü Retro konusunda çok yaygın yanlış bir algı var. Her eski şeye Retro diyorlar. Biz de çok tartıştık nasıl yapalım konusunu. En sonunda şöyle bir karar aldık, ilk fazda eforumuzu bunu düzeltmeye harcamaktansa kabul edelim işimize bakalım 🙂 sitede zaten hissettiriyoruz bunu. Gerek kategori düzeninden gerekse koleksiyonlarımızı lanse ederken.

Processed with PICSPLAY

Ürünleri nasıl ve hangi kriterlere göre seçiyorsun?

Öncelikle mümkün mertebe nadir bulunan ve dönemin en bilindik ürünlerini bulmaya çalışıyoruz. Kondisyon açısından da iyi olmalı tabi. Bazen de özel talep üzerine buluyoruz. Tabi bunlar sadece Dejavu™ ve Reenkarne™ kategorileri için geçerli. Diğer kategorilerimiz ithal ve bizim üretimimiz.

Nerelerden geliyor ürünler?

Vintage ürünlerin çok farklı yerlerden geldiği oluyor. Yurtdışından da geldiği oluyor, Anadolu’nun farklı yerlerinden ve irtibat halinde olduğumuz çeşitli koleksiyonculardan da geliyor. İthal ürünler ise Avrupa’dan ve Uzak Doğu’dan geliyor.

Mağazada bir ürün beğendim, elimi uzattım ama satıldı dedin. Bir diğerini bulma şansı oluyor mu?

Evet satıldı diyoruz J ama sadece Dejavu™ ve Reenkarne™ bölümü için geçerli bu durum. Buna da bir çözümümüz oluyor. Sonuçta ürünler vintage ve haliyle de bir benzeri zor bulunan ürünler. Ama sitemizden de mağazamızdan da talep etme durumunuz var, biz de ürünün aynısı olmasa da aynı tarz ve döneme ait benzer alternatifler sunuyoruz buldukça.

Bildiğim kadarıyla yenilenen bakımdan geçen ürünler var. Peki sıfırdan üretim yapıyor musunuz?

retroo

Sadece bakımdan geçen değil. Her kategorimiz farklı gustoya sahip. Ve hepsi ismiyle müsemma kategorilerdir.

Şöyle ki: Bir dönem çoğu mekanda başrol olmuş ama sonra birdenbire ortadan kaybolmuş emektar eşyaları klonlamakla kalmadığımız, yepyeni yorumlar kattığımız ve adına da Reenkarne™ dediğimiz kategorimiz.

Size “baba annemde de bunun aynısı vardı!” dedirtecek, zaman tünelinizde bir yerlerde saklı kalmış ürünleri sunduğumuz Dejavu™ kategorimiz de var. Bu bölümdeki ürünlere bakarken yaşayacağınız Dejavu’lardan sorumlu değiliz 🙂

Processed with PICSPLAY

80’ler, 70’ler, 60’lar, 50’ler hatta 20’leri bile tekrar ele aldığımız ve her tarzın kendi prensibiyle tasarladığımız ve hayata geçirdiğimiz kategorimiz var bu da Retrospektif™.

Son olarak da İkona™ var. Bu kategorimizde de bir nevi “ustalara saygı” köşemizdir ki tadından yenmez. George Nelson’ın hindistan cevizi koltuğundan Charles Eames’in renkli toplu askılığına İkona™ olmuş her şey buradadır.

Ve çok yakında kişiselleştirme kısmımız da açılacak. Orada da Retro severler ürünlerimize istedikleri yorumları yapıp bize sipariş olarak geçebilecekler. Bunu da ilk sizden duyurmuş oluyoruz, geri sayım net bir şekilde başladı artık 🙂

Bir de şimdilik sadece mağazamızda beğendiğimiz ve desteklediğimi kollektif tasarımcıların bulunduğu bir alt markamız mevut Coollective™ diye. Bir pop-up store mantığında. Özel seri porselen tasarımlardan kırtasiye malzemesine, el yapımı kişiye özel tasarımlardan ithal minimal ürünlere birçok ürünler bu markamızın altında yer alıyor.

Satışlar mağaza dışında web sitenizden de devam ediyor değil mi?

Tabi zaten bizim site, mağazadan daha önce açıldı. İki taraf da senkron ve aynı alt yapıyı ve müşteri veritabanını kullanıyor.

Bu arada fotoğraflardan da anlayacağın gibi. Sitenin aynısını yaptık mağazada. Yani hayaller site hayatlar mağaza gibi oldu 🙂

En çok hangi tarz ürünlere rağbet oluyor; mobilya, aksesuar, aydınlatma..?

En çok vintage parçalarımız rağbet görüyor, bazen sosyal medyadan bir görselin kıyısında köşesinde daha siteye koymadığımız ürünü buluyor ve alıyor müşterimiz. Bir de retroyu yeniden yorumladığımız Bauhaus stili NeoRetro™ Koleksiyonumuz çok ilgi çekiyor.

koltuk

 

Peki sevgili terzi sana kendi söküğünü sorsam:) Yani senin evin nasıl? Tam bir retro dostu mu yoksa “yok Tuğba bizim ev henüz tamamlanmadı” mı?

Yoo, dikiyorum aslında J ama ben biraz farklı köşeler yapmayı seviyorum. Her yer retro değil yani eklektik bölümler de var. Çok hacimli şeyleri sevmediğim için genel olarak sade bir dekorasyonum var.

Evine talibiz ve dekoraman ev turu kamerasıyla baskın yapmak isteriz HAYDİ EVET DE!:)

Çok isterim ama biraz zamanım var daha. Ufak birkaç tadilatım var. İlerleyen günlerde tekrar bakalım:)

İndirim Kodu: DKRMN

Mağaza Adres: Hacı Mimi Mah. Karabaşdere Sok. No:44/A Tophane, Beyoğlu, İstanbul.

atolyebaska.com