Tam Benlik Lezzetli ve Tatlı Bir Uçan Tabak!

0

İster atıştırmalık, ister tutuşmalık 🙂 İlk kez duyduğunda, dinleyip dinlememek konusunda tereddüt ettiğin fakat bir süre sonra aşığı olduğun şarkılar var ya… Bir kaşık alıp, daha ne olduğunu anlamadan diğerine yeltendiğin bir durum. ‘Neymiş bakayım bu ?:) Tam anlamadım, biraz daha var mı:)’ İşte tam olarak bayıldığım durumlar. Bu gizemli ‘sütlü şey’ sanırım son zamanlarda denediğim en değişiklerden birisi. Hem de çok bilindik malzemeleri, değişik sunumlarla bir araya getirebilme şansınız var. İstediğim kaba koyarım, istediğim kalıpla şekillendiririm, ben bu işe tam benlik derim..

Fotoğraflarken biraz uslu, terbiyeli durmasını tercih etmemle, sabırsızlanıp bir kaşık bandırmak o an tek isteğimdi. DAHA da lezzetli uçurmak için ‘lütfen buz dolabında muhafaza ediniz’:)) ve en sevdiğim malzemeler:))

1 çay bardağı kinoa
1 yemek kaşığı çavdar unu
3 yemek kaşığı hindistan cevizi şekeri
1 çay bardağı laktozsuz süt
1 adet muz
15 adet badem
1 yemek kaşığı hindistan cevizi rendesi
1 tatlı kaşığı hindistan cevizi yağı

Kinoayı ocağın bir bölümünde haşlarken, diğerinde sütü ısıtıp içine çavdar ununu ve şekeri ilave edin. Kinoa yumuşadığı vakit, süzüp diğer sütlü karışımla birleştirip, karıştırmaya devam edin. Dikkat edilmesi gereken durum sıcakken akışkan olan bu karışım, soğuyunca gayet katı bir hal alıyor. Bu yüzden sunum için tercih ettiğim kaplara koymak için biraz hızlı davrandım. Bu karışıma muz ve bademin çok yakışacağını düşündüğüm için, rondodan geçirdiğim muz-badem-hindistan cevizi rendesi-yağını (isteğe bağlı az miktarda süt) bu lezzetin bir başka katmanı olarak sunmak istedim. Biraz kinoalı karışım, üstüne muz püresi, tekrardan üstüne kinoalı karışımı koyarak biraz soğuması için bekletip, uçurulmak üzere buzdolabına yolladım. Dediğim gibi, doyurucu mu, sağlıklı mı, peki nedir bu tam benlik derken hüplettim bitti:)))))

Önceki İçerikEvcil Alışveriş…
Sonraki İçerikNude’a Bir Ödül Daha
MSA mezunu genç şefimiz Mine boşuna Uçan Tabak olmadı☺ En uçuğundan bir şef Mine. İşine aşık, yemek yapmaktan keyif alan ama kurallara da hiç sığamayan. Tariflerle kendi bestelerini yapan, yaptığı her işi eğlenceye tarifi lezzete çeviren ve uydurduğu her tarifte yeniden heyecanlanan bir şef. O yeni tarifler denemeyi hayatın koşturmasında bir mola olarak görüyor. Bizse elinin lezzetini bizzat denemiş bir ekip olarak o molalara bayılıyoruz.