Tam da Zamanı: Sıcacık ve Samimi “HYGGE”

0

Bu gün önümüze NORDist’in maili ve birbirinden güzel fotoğrafları düşünce dedik ki aslında tam da bizim MUTLULUK tanımımıza, dekorasyondaki samimiyet anlayışımıza uyan bir felsefe olan “HYGGE” i neden yazmadık bir türlü:)

Hazır bugün hava iyiden iyiye kış kokarken, evde kalın çorapları giyip sıcacık çay eşliğinde film izlemek en büyük keyif haline gelmişken “Hygge”den bahsetmemek olmaz.

İskandinav tasarımlıların en önemli adresi NORDist‘e sözü bırakarak başlayabiliriz:

Hygge”, Danimarkalıların soğuk geçen kış aylarında, negatif düşünme yerine, pozitif düşünme ve bu düşünceyi destekleyecek “evdeki huzur” hissini veren her şeye verdikleri isim. Sıcak ve samimi ortamlarda bulunmak, kendine sıkıntı hissini verecek yerlerden uzak durmak, sevdiklerinle beraber olmak gibi…”

Fotoğraf NORDist

İskandinav’ların mutluluk sanatı olan ve kelime olarak “RAHATLIK”a karşılık gelen Hygge aslında sıcaklık, rahatlık, samimiyet gibi içimizi ısıtan kavramların bir bütünü. Bir yaşam tarzı. Peki dekorasyonda yani evinizde bu tarzı uygulamanın püf noktaları neler?

(Yandaki fotoğraf etsy)

Kış; kasvetli bir gökyüzü, soğuk havalar ve evde geçirilen uzun vakitler olarak hep karamsar algılansa da aslında sıcacık çözümlerle bir o kadar da romantiktir. Soğukla iç içe İskandinavlar da işte bu yüzden olsa gerek yaşam alanlarını ısıtarak, dekorasyon çözümleri ve yaşam felsefeleriyle soğuk günleri keyfe çevirmişler. Hal böyle olunca da bu tarz bir mutluluk sanatı na dönüşmüş🙂

 

Pastel tonlara yer açın.

Battaniyeleri kolayca üzerinize alabileceğiniz yerlere veya koltuğunuzun köşesine yerleştirin.

Mumlar alın ve üşenmeyin, eve gelir gelmez yakın 🙂

İçinizi ısıtacak, kışla özdeşleşen ev kokuları alın.

Kitapları ve dergileri kolay uzanabileceğiniz yerlere koyun🙂

Photo Credit Pinterest @sfgirlbybay

Ve sıcacık bir çay demleyip sevdiğiniz dostları davet edin🙂 Daha mutlu bir kış akşamı düşünülebilir mi?

Tabii şunu unutmayın; dekorasyonda samimi ve sıcak çözümler üretip evinizin atmosferini ısıtmak; evet! Ama söz konusu bir yaşam sanatı olarak HYGGE ise; negatif düşünceleri, sıkıntıları kapının dışında bırakmak, anı yaşamak ve yaşama karşı müteşekkir hissetmek de olmazsa olmaz🙂