Ünü Sınırlarını Aşan Tarz: İSKANDİNAV!

0

İskandinav tarzını son yıllarda çokça anar ve konuşur olduk… Her yerde bu tarza atıfta bulunan fotoğraflarla bolca karşılaşıyoruz. Peki doğru mu biliyoruz?

Her ahşap olan ev İskandinav mı? Bir bitki, bir siyah beyaz halı bu tarzı dile getirmeye yeter mi?

Adı sınırlarının dışına taşan tarzın özelliği nedir? Bu sorunun cevabını İskandinav mobilyası ve tasarımı deyince ilk akla gelen markalardan olan NORDist mağazasının kurucusu İbrahim Geçer‘e sorduk. Buyrunuz İskandinav tarzı hakkında merak ettiğiniz her şey, hem de işin uzmanından:)

 

Son dönemde İskandinav tarzı oldukça dile getirilir ve takip edilir oldu. Peki nedir İskandinav stili?

Aslında İskandinav tasarımı 1950’li yıllardan beri hatırı sayılır bir öneme ve ağırlığa sahip fakat haklısınız özellikle son 10-15 yıldır dünyada çok ilgi çeken bir tarz. İskandinav tarzı nedir sorusuna verilebilecek en kısa cevap olarak “yalınlık” “doğru oranlar”, “denge” ve “uyum” diyebilirim.

“VISUAL ACOUSTICS”, diye bir belgesel var. 2009 yılında çekilmiş olan ve Amerikan mid-modernizmini fotoğraflarıyla belgelemiş olan fotoğraf sanatçısı Julius Shulman’ı anlatan bu filmin ismi sanırım benim için İskandinav tarzını en iyi özetliyor.

Bir de Danca bir kelime var, Hyyge… Hiçbir dilde tam karşılığı yok bunun. “Hıygke” gibi söyleniyor galiba. Anlamı “duygusal rahatlık” gibi çevrilebilir… İçinde bulunduğunuz mekan sizi rahat, güvenli, mutlu, huzurlu hissettiriyorsa, felsefe olarak İskandinav stilini yaşıyorsunuz demektir.

Rahatlık ve huzur en önemlisi… Bunun için İskandinav ürünlerin içerisinde olmanıza da gerek yok. Ama inanın, fazlalıklarından arınmış olan, rahat ve doğru çözümlenmiş Nordik ürünlerin katkısı oluyor. Belki de ürünlerin bu duyguyla tasarlanmış olması nedeniyledir…

Bir mekanın dekorasyonuna İskandinav demek için ne gibi unsurların olması lazım? Yani nedir bu tarzın olmazsa olmazları?

2017 yılındayız, bundan 5-6 yıl öncesine kadar bu sorunun cevabına, meşe, çam ve huş ağacının kullanıldığı doğal mobilyalar, ahşap işçiliği, açık renkler, doğal aydınlık ortamlar demek yeterli olabilirdi. Fakat dediğiniz gibi, son yıllarda tüm dünyada artan ilgi nedeniyle üreticiler her geçen yıl tasarımcılarla daha sıkı işbirliği yaparak gelişen teknoloji ile birlikte değişen yaşam tarzlarına uygun ürünler çıkarıyorlar.

Zaman zaman re-lansman olarak eski tasarımcıların ürünleri koleksiyonlara giriyor olsa bile artık güncel tasarımcıların ürünlerinin daha çok ilgi gördüğünü söyleyebilirim.

Gene de, eski de olsa yeni de olsa bu akımın almazsa olmazları çok değişmiyor;

  • Doğru oranlar,
  • Görsel ve işlevsel rahatlık,
  • Üst düzey kalitede bir malzeme ve işçilik,
  • Çok sübjektif olacak belki fakat en önemli unsurun tasarım geleneğinden geldiğini düşünüyorum. Ürün ortaya çıkmadan önce son derece ciddi bir tasarım evresi ve süresi var. Bizlere, yani son kullanıcıya çok basit gelen bir form için ortaya konan emek gerçekten takdir edilecek kadar çok…

Ben rahatlığı en başta sayabilirim:) Ahşap hep başrolde, peki nedir bu stili ortaya çıkaran? Yaşam tarzları, ihtiyaçlar mı bu dekorasyonu yaratıyor?

Ahşap çok önemli ama artık başrolde değil bence… Ama ben de rahatlığı ilk sıralara koyarım… İskandinav stilini ortaya çıkaran tasarım eğitimi ve kültürüne verilen önem. Önemli bir gelenekten geliyorlar ve devamı konusunda da titiz bir yaklaşıma sahipler ayrıca bunun sunumunu, tanıtımını en zarif ve doğru bir şekilde yapmalarından etkilenmemek mümkün değil. Arkasında çok ciddi bir emek var ve bu emeğin karşılığını talep ediyorlar.

Yaşam tarzı demekte de doğru elbette. İskandinav ürünlerinin en iyi pazarları, İngiltere ve Japonya… İskandinav ürünleri akılcı tasarımları, gözü yormayan oranları ve ufak alanlar için çok rahat ve güzel mobilyalarıyla ufak alanlar için çözümler öneren bir ekol… Londra, Tokyo ve elbette New York gibi şehirlerin merkezinde yer alan ufak fakat değerli evler için en iyi çözümler bu tarzda.

İskandinav stilinde hangi renkler öne çıkıyor?

Renk ile bir şey söylemek kolay değil, tamamen görsel bir konu. Ama doğal-nötr renkler, açık mavi ve yeşil tonları kullanılıyor diyebilirim. Öte yandan her yıl öne çıkan farklı renkler de olabiliyor.

 

Malzeme?

Tik, “Klasik İskandinav Mobilyası” denildiği zaman akla gelen ilk malzeme… 2. Dünya savaşı sonrasında Asya’dan yüksek miktarlarda ve ucuz olarak ithal edildiği için görece olarak ekonomik ve üstelik egzotik bir hammadde olan tik 1980’li yıllara gelindiği zaman fiyatların yükselmesi nedeniyle popülerliğini kaybetmiş ve yerini yerel hammaddeler olan açık renkli huş, çam, meşe, dişbudak ve kayına bıraktı.

Çok yakın bir geçmişe kadar metal, plastik ve mermer nadir olarak görülüyordu fakat gelişen teknolojiler ve yeni malzeme arayışları ile birlikte özellikle metal kullanımında artış görülüyor.

İskandinav tarzında aydınlatma nasıl olmalı? Nedir öne çıkan?

Mimari çözümlemelerde gün ışığı tercih ediliyor.

Temsilcisi olduğumuz Lightyears firmasıyla yaptığımız bir sohbette, yaşanılan coğrafyanın tasarımlar üzerinde çok etkili olduğundan söz ederken bu bağlamda İtalyanların güneş ışığını daha çok görüyor, yaşıyor olmaları nedeniyle aydınlatma tasarımlarını daha parlak ve daha fazla aydınlık verecek şekilde düşündüklerini, İskandinav aydınlatmalarının ise ışığı bulutların arasından süzülürmüşçesine endirek ve belki biraz daha loş olarak tercih ettiklerini konuşmuştuk.

 

Son olarak İskandinav tarzının en önemli temsilcisi tasarımcıları sorsam?

Bir nefeste Hans Wegner, Finn Juhl, Borge Mogensen, Ib Kofod Larsen, Kurt Ostervig… Bu isimler mid-modern ekolün ilk aklıma gelen isimleri.

Hans Wegner

Borge Mogensen

Güncel tasarımcılardan da, Harri Koskinen, Cecilie Manz, Jens Fager, Louise Campbell, Form Us with Love, Julien de Smedt son yıllarda yıldızı parlak olan tasarımcılardan birkaçı…

Cecillie Manz

İskandinavya tasarıma önem veren ve buna dayalı önemli bir ekonomileri olan ülkeler. Dolayısıyla verilen tasarım eğitimleri sonrasında her yıl farklı ve yeni isimlerin işleri çıkıyor.